HABER - DUYURU

02

Ekim
2017
Genel Müdür Recep Tokat 'ın Star Gazetesi Röportajı

Gaziantep ‘te ulaşım büyük bir değişimin içerisinde. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma Şahin ‘in göreve gelmesi sonrası yapılan köklü değişim planları kapsamında, Gaziantep ‘in toplu ulaşımı adına çok köklü değişiklikler yapıyoruz.

Başta Başkanımız Sayın Fatma Şahin olmak üzere, Yönetim Kurulu Başkanımız Sezer Cihan ve belediyemizin ilgili Daire Başkanlıklarının da katkılarıyla planlanan bu değişim operasyonunun geçmişi 2015 yılına dayanıyor. 2015 yılına kadar belediye bünyesinde işletmesi yapılan toplu taşıma hizmeti, 1 Ocak 2016 itibariyle Gaziulaş tarafından yürütülmeye başlandı. Gaziulaş ‘ın geçmişi aslında 1992 yılına dayanıyor ama işletmecilik anlamında henüz çok genç bir şirketiz. 1 Ocak 2016 ‘da otobüs işletmeciliğine başlamamızın hemen ardından, 1 Haziran 2016 ‘da raylı sistem işletmeciliği de şirketimiz bünyesine alındı. Tabi bu süreç içerisinde şirketimizin kurumsal kimliğinin oluşması, organizasyon yapısının şekillenmesi, personel planlamalarının yeniden yapılması, toplu iş sözleşmesi imzalanması gibi büyük kurumsallaşma adımları atıldı. Bütün bunlar olurken, toplu taşıma işletmeciliğinde herhangi bir kesinti yaşanmadığı gibi, hizmetlerimizde de birçok iyileştirme gerçekleştirdik. Örneğin işletmeciliğe başladığımız tarih itibariyle 195 köye ulaşım hizmeti götürülürken, bugün bu sayı 220 ‘yi aştı.

UITP, TURSİD, OİDER gibi faaliyet alanımızdaki ulusal ve uluslararası kurumlara üye olduk ve bu üyelikler kapsamında sektörümüzdeki gelişmeleri takip etmek ve katkı sağlamak adına, ekiplerimiz fuar, çalıştay ve komisyon faaliyetlerine katılıyorlar. Bu oluşumlardan hem büyük fayda elde ediyor hem de katkı sağlıyoruz.

Toplu ulaşımın işletmeciliği ile şehirde ulaşımın yönetimi sağlayan Ulaşım Daire Başkanlığı birimleri ve Trafik Zabıta birimlerinin entegrasyon sağlayarak şehrin ulaşımının yönetileceği bir merkez oluşturma yönünde önemli adımlar attık. Bu kapsamda Türkiye ‘de henüz örneği pek olmayan yeni bir modeli faaliyete geçirmek için, teknolojik altyapısını şirketimizin oluşturduğu Trafik Kontrol Merkezi ‘miz faaliyete geçti.

 

Toplu ulaşım hizmetlerini geliştirmede en önemli faktörlerden birisi de yolculuk alışkanlıklarının değiştirilmesi. Gaziantep şehrinin hızlı gelişiminin, şehrin toplu ulaşım güzergâhlarının şekillenmesine yansıya zorlukları var. Örneğin, yolcularımız her noktadan her noktaya tek vasıta ile ulaşmak istiyorlar. Ancak Gaziantep büyüklüğünde bir şehirde bu hizmeti vermekte ısrar ederseniz, büyük kaynak israflarının yanı sıra, şehrin trafik yüküne ve ulaşım sürelerini olumsuz yönde arttırmış oluyorsunuz. Bu sebeple, Gaziulaş ‘ın işletmeciliğe başlamasından sonra, şehirde ücretsiz ve indirimli aktarma sistemi kuruldu. Böylelikle, vatandaşlarımızın ulaşım maliyetlerini arttırmadan, ulaşılabilirliğin arttırılması hedeflendi. Bugün şehirde toplu ulaşım kullanan ortalama 470 bin yolcunun 25 bini aktarmalı seyahati tercih ediyor. Şehrin gelişimi ve alışkanlıkların değişimi ile bu sayılar gün geçtikçe olumlu anlamda artıyor.

Gaziulaş ‘ın otobüs işletmeciliğini devraldığında otobüs filosu 140 araçtan oluşmaktaydı. Bugün ise 200 araçla hizmet vermekteyiz. Bu sayı yakın gelecekte daha da artacak. Otobüs filomuza yeni araçlar eklenirken, yolcu konforunun yanı sıra, emisyon ve yakıt tüketimi de önemli tercih sebepleri arasında. Çevre dostu CNG‘li araçlarımızın sayısı her geçen gün artıyor. Çevre dostu araçların Gaziantep‘te kullanımı adına, Enerjisa ve Temsa firmaları ile birlikte yürüttüğümüz proje kapsamında Otogar – Balıklı arasında Elektrikli araç seferleri başlayacak. Bu teknolojilerin gelişmesi ile şehrimizde ekonomik, konforlu ve en önemlisi çevre dostu elektrikli araçların sayısının artmasına çalışıyoruz.

Mevcut otobüs filomuzun hizmet kalitesini arttırıcı çalışmalarımız da devam ediyor, bütün otobüslerimize yerleştirdiğimiz iç yolcu bilgilendirme ekranları sayesinde, görme ve işitme engelli yolcularımızın, sesli ve görüntülü olarak bilgilendirilmelerini de sağlayabiliyoruz. Görme engellilerin sosyal hayata entegrasyonu konusunda Turkcell ve YGA ile 2016 yılı içinde yaptığımız pilot çalışmayı da genişletiyoruz. Muhtemelen yıl sonuna kadar, araçlarımıza kurduğumuz yeni altyapının hayata geçmesi ile Turkcell Hayal Ortağım projesi kapsamında, Türkiye ‘de ilk defa olmak üzere görme engellilerin Gaziantep ‘te bağımsız olarak dilediğince seyahat edebilmelerine destek veriyor olacağız.

Toplu ulaşımda yapılan dönüşümün en önemli adımlarından birisi olan Gaziantep Kart dönüşümünde de önemli mesafeler aldık. Şehrimizde uzun süredir kullanılan Kart 27 altyapısında artık mecburi hale gelen değişim ihtiyacını karşılamak adına, Haziran ayında büyük bir değişim operasyonu başlattık. Bu değişimde artık sonlara geldik ve değişim sayesinde birçok yeni hizmeti verebilir haldeyiz. Artık vatandaşlarımız internete bağlanabildiği her noktadan Gaziantep Kart ‘ına yükleme yapabiliyor, kart satış ve dolum özelliğine sahip kart dolum otomatları şehrin tüm önemli noktalarına kurulurken, 300 özel bayiden de bu hizmet alabiliyorlar. Kart sahibi olmayan vatandaşların temassız özellikli kredi kartlarını okutarak toplu ulaşım araçlarına binebilmesi de kısa sürede mümkün olacak. NFC özellikli mobil cihazları okutarak da toplu ulaşım araçlarıyla seyahat etmek artık mümkün.

Gaziantep ‘te eksikliğini yaşadığımız ve Gaziantep Kart sistemine geçişin önemli sebeplerinden birisi de yolcularımızı bilgilendirme adına kullanılacak mecraların arttırılması ve mevcutların teknolojisinin geliştirilmesi idi. Gaziantep Kart ‘ın Andorid, IOS ve web uygulamalarına eklenen “Nasıl Giderim” modülü sayesinde, şehrin iki noktası arasında seyahat rotası oluştururken, alternatifli toplu ulaşım seçeneklerini vatandaşlarımıza sunabilir hale geldik. Geliştirdiğimiz mobil uygulama içerisinden ayrıca, kart bakiyesini öğrenebilmek, karta bakiye yüklemek, kullanım geçmişini inceleyebilmek, yakın bayileri görebilmek, seçilen hattın araçlarının konumunu, kaç dakikada gelebileceğini, sefer tarifesini, hat güzergahının görüntülemek, Gaziantep Kart ‘ın geçerli olduğu yerleri görüntüleyebilmek gibi özellikler de mevcut. Kısa zaman içinde raylı sistemin de uygulamaya entegre olmasıyla şehrin tüm toplu taşıma öğelerinin bilgilerine tek kaynaktan erişebilmek mümkün hale gelecek.

Toplu ulaşımın yönetimine dair yapılan yazılımsal geliştirmelerle birlikte Gaziulaş ‘a ait web sitemiz de yenilendi, gaziulas.com alan adı altında test yayınına başladı.

2016 yılı içerisinde raylı sistem duraklarında ve araçlarında yapılan geliştirmelerle birlikte raylı sistem taşıma kapasitesinde artışlar sağlandı. Gaziulaş ‘ın raylı sistem işletmeciliğine başladığı tarihte günlük 25 araçla işletmecilik yapılırken bugün bu sayı 38 ‘e yükseldi. Kapasite ve konfordaki bu artış vatandaşların tercihlerine de yansıdı ve böylelikle raylı sistem yolcusunda %20 ‘nin üzerinde bir artış meydana geldi.

Tabi gerek otobüste, gerekse raylı sistemde, yolcu sayılarında meydana gelen yolcu artışının sebepleri arasında, kurumsal yapının getirdiği çalışma düzeni, tüm araçlarımızda sağlanan ücretsiz internet hizmeti, araç konforu ve araçların düzenli dezenfekte ediliyor olmasından kaynaklanan hijyenin de önemli payı var. Özellikle kış aylarında araç içi temizlik ve dezenfeksiyon çalışmaları salgın hastalıkların yayılmaması adına büyük önem taşıyor.

Geçtiğimiz günlerde Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma Şahin ‘in tanıtımını gerçekleştirdiği GaziBis projemiz de şehirde ulaşım alternatiflerinin arttırılması ve sağlıklı yaşamın desteklenmesi adına önemli projelerimiz arasında. Şu anda şehrin 7 noktasında 108 bisikletle hizmet veren bisiklet istasyonlarımızdan vatandaşlarımız bisiklet kiralaması yapabiliyor. Gaziantep Kart ‘ların GaziBis ‘te geçerli hale gelmesi ve şehrin ücretsiz aktarma yapısına GaziBis ‘in de dâhil edilmesine yönelik çalışmalarımızda da sona geldik.