HABER - DUYURU

05

Aralık
2017
Gaziulaş Genel Müdürü Recep Tokat: Yeni projelerin alt yapısını inşa ediyoruz

Gaziulaş faaliyet alanları ve Gaziantep ‘te toplu ulaşımın durumu ile ilgili bize bilgi verebilir misiniz?

Gaziantep ‘te şehir içi toplu ulaşımın 4 ana aktörü var. Bunlardan Sarı ve Mavi Halk Otobüsleri özel iştirakler ve denetimleri belediyemizce yürütülüyor. Diğer 2 aktör olan belediye otobüsleri ve tramvay araçlarının işletilmesi ise Gaziantep Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan Gaziulaş tarafından yapılıyor. Bu tablo yakın zamanda başlatılan bir dönüşüm süreci ile meydana geldi.  2016 verilerine göre İstanbul, Ankara ve Yalova ‘dan sonra Türkiye ‘de en yüksek nüfus yoğunluğuna sahip Gaziantep ‘imiz, her alanda olduğu gibi ulaşım alanında da bir dönüşüm gelişim sürecinde. Bu gelişimi sağlamak adına Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma Şahin ‘in göreve gelmesi sonrası alınan kararlardan birisi de şehirdeki toplu ulaşım yönetiminin şirketleştirilmesi ile hizmet kalitesinde ve verimliliğinde artış sağlanması idi. Bu sebeple Gaziulaş 1 Ocak 2016 yılında işletmeciliğe başladı. Şu anda şehirdeki belediye otobüsleri, raylı sistem araçları, yol üstü parklanmaları ve bisiklet kiralama sisteminin işletmesini sürdürüyoruz. Bunların yanı sıra yaklaşık 10 senedir ulaşımda kullanılan Kart 27 ‘nin bir şehir kartına dönüştürülmesi hedefiyle Gaziantep Kart sistemine geçiş operasyonu da şirketimizce yürütülüyor. Gaziantep Kart dönüşümü ile birlikte bir çok hizmet kaleminde iyileştirme sağlamanın yanı sıra, ileride yapılabilecek yeni projelerin de altyapısını inşa ediyoruz. 

Bu değişim süreci ne zaman başlatıldı?
Başta Başkanımız Sayın Fatma Şahin olmak üzere, Yönetim Kurulu Başkanımız Sezer Cihan ve belediyemizin ilgili Daire Başkanlıklarının da katkılarıyla planlanan bu değişim operasyonunun geçmişi 2015 yılına dayanıyor. 2015 yılına kadar belediye bünyesinde işletmesi yapılan toplu taşıma hizmeti, 1 Ocak 2016 itibariyle Gaziulaş tarafından yürütülmeye başlandı. Değişim süreci içerisinde şirketimizin kurumsal kimliğinin oluşması, organizasyon yapısının şekillenmesi, personel planlamalarının yeniden yapılması, toplu iş sözleşmesi imzalanması gibi büyük kurumsallaşma adımları atıldı. Bütün bunlar olurken, toplu taşıma işletmeciliğinde herhangi bir kesinti yaşanmadığı gibi, hizmetlerimizde de birçok iyileştirme gerçekleştirdik. Örneğin işletmeciliğe başladığımız tarih itibariyle 195 köye ulaşım hizmeti götürülürken, bugün bu sayı 220 ‘yi aştı. 

Dünyada toplu ulaşımda yaşanan gelişmelere göre nasıl bir noktadayız?
UITP, TURSİD, OİDER gibi faaliyet alanımızdaki ulusal ve uluslararası kurumlara üye olduk ve bu üyelikler kapsamında sektörümüzdeki gelişmeleri takip etmek ve katkı sağlamak adına, ekiplerimiz fuar, çalıştay ve komisyon faaliyetlerine katılıyorlar. Bu oluşumlardan hem büyük fayda elde ediyor hem de katkı sağlıyoruz.
Toplu ulaşımın işletmeciliği ile şehirde ulaşımın yönetimi sağlayan Ulaşım Daire Başkanlığı birimleri ve Trafik Zabıta birimlerinin entegrasyon sağlayarak şehrin ulaşımının yönetileceği bir merkez oluşturma yönünde önemli adımlar attık. Bu kapsamda Türkiye ‘de henüz örneği pek olmayan yeni bir modeli faaliyete geçirmek için yeni Trafik Kontrol Merkezi ‘miz faaliyete geçti. 

Dünyada toplu ulaşım hizmetlerini değerlendirirken şehirlerin gelişim süreçlerinin de dikkate alınması gerekiyor. Türkiye ‘nin birçok büyük şehrinde de olduğu gibi Gaziantep son yıllarda çok hızlı bir büyüme trendinde. Toplu ulaşımı geliştirmede en önemli faktörlerden birisi de yolculuk alışkanlıklarının değiştirilmesi. Şehrimizin hızlı gelişiminin, yolcu alışkanlıklarına yansıtmakta bazı zorluklar var. Örneğin, yolcularımız her noktadan her noktaya tek vasıta ile ulaşmak istiyorlar. Ancak Gaziantep büyüklüğünde bir şehirde bu hizmeti vermekte ısrar ederseniz, büyük kaynak israflarının yanı sıra, şehrin trafik yüküne ve ulaşım sürelerini olumsuz yönde arttırmış olursunuz. Bu alışkanlıkları değişmesi gelişmesine yardımcı olacak ücretsiz aktarma sistemi gibi tedbirler sayesinde, bugün günlük 470 bin yolcunun 25 bini aktarmalı seyahat ediyor. Bu değişim bir süreç, bu sürecin yönetiminde atılan adımlarla toplu ulaşım imkanları çok daha gelişecek. 

Gaziulaş ‘ın araç filosuyla ilgili planlamaları nedir?
Gaziulaş işletmeciliğe başladığında otobüs filosu 140 araçtan oluşmaktaydı. Bu sayı 200’e ulaştı, yakın gelecekte daha da artacak. Filoya yeni eklenen araçlarda yolcu konforunun yanı sıra, emisyon ve yakıt tüketimi de önemli tercih sebepleri arasında. Çevre dostu CNG‘li araç sayımız artarken, Enerjisa ve Temsa firmaları ile birlikte yürüttüğümüz proje kapsamında Otogar – Balıklı arasında Elektrikli araç seferlerni de başlattık. Dünya ‘da trend bu yönde ilerlerken biz de Gaziantep olarak bu gelişmelere göre verimliliği arttırıcı tedbirler geliştirmeye çalışıyoruz. Ayrıca Gaziulaş ‘ın raylı sistem işletmeciliğine başladığı tarihte günlük 25 araçla işletmecilik yapılırken bugün bu sayı 38 ‘e yükseldi. Kapasite ve konfordaki bu artış vatandaşların tercihlerine de yansıdı ve böylelikle raylı sistem yolcusunda %20 ‘nin üzerinde bir artış meydana geldi.

Öte yandan mevcut otobüs filomuzun hizmet kalitesini arttırıcı çalışmalarımız da devam ediyor, bütün otobüslerimize yerleştirdiğimiz iç yolcu bilgilendirme ekranları sayesinde, görme ve işitme engelli yolcularımızın, sesli ve görüntülü olarak bilgilendirilmelerini de sağlayabiliyoruz. Engellilerin sosyal hayata entegrasyonu konusunda sağladığımız imkanları arttırmaya çalışıyoruz. 

Kart 27 sisteminden Gaziantep Kart sistemine geçişten bahsettiniz, bu değişim yolculara ne gibi imkanlar sağladı?
Bu değişimde artık sonlara geldik ve değişim sayesinde birçok yeni hizmeti verebilir haldeyiz. Artık vatandaşlarımız internete bağlanabildiği her noktadan Gaziantep Kart ‘ına yükleme yapabiliyor, kart satış ve dolum özelliğine sahip kart dolum otomatları şehrin tüm önemli noktalarına kurulurken, 300 özel bayiden de bu hizmet alabiliyorlar. Kart sahibi olmayan vatandaşların temassız özellikli kredi kartlarını okutarak toplu ulaşım araçlarına binebilmesi de kısa sürede mümkün olacak. NFC özellikli mobil cihazları okutarak da toplu ulaşım araçlarıyla seyahat etmek artık mümkün. 

Gaziantep ‘te eksikliğini yaşadığımız ve Gaziantep Kart sistemine geçişin önemli sebeplerinden birisi de yolcularımızı bilgilendirme adına kullanılacak mecraların arttırılması ve mevcutların teknolojisinin geliştirilmesi idi. Gaziantep Kart ‘ın Andorid, IOS ve web uygulamalarına eklenen “Nasıl Giderim” modülü sayesinde, şehrin iki noktası arasında seyahat rotası oluştururken, alternatifli toplu ulaşım seçeneklerini vatandaşlarımıza sunabilir hale geldik. Geliştirdiğimiz mobil uygulama içerisinden ayrıca, kart bakiyesini öğrenebilmek, karta bakiye yüklemek, kullanım geçmişini inceleyebilmek, yakın bayileri görebilmek, seçilen hattın araçlarının konumunu, kaç dakikada gelebileceğini, sefer tarifesini, hat güzergahının görüntülemek, Gaziantep Kart ‘ın geçerli olduğu yerleri görüntüleyebilmek gibi özellikler de mevcut. Kısa zaman içinde raylı sistemin de uygulamaya entegre olmasıyla şehrin tüm toplu taşıma öğelerinin bilgilerine tek kaynaktan erişebilmek mümkün hale gelecek. Ayrıca henüz lansmanı yapılmamış ama çalışmalarda sona gelinen yeni uygulamalarımız da mevcut. İlerleyen günlerde neticelenecek.