HABER - DUYURU

01

Ocak
2018
Gaziantep Kart İle İmkanlar Gelişti

Toplu ulaşım sisteminde ve belediye tesis girişlerinde kullanılmaya başlanan Gaziantep Kart Sistemi, yolculara sorunsuz bir yolculuk imkanı sunacak yenilikler barındırıyor.  Yeni mobil uygulama sayesinde sistemin “Nasıl Giderim” adlı özelliği, yolcularımızı gitmek istediği yere yönlendirebilecek.

Bir milyon kullanıcı sınırı aşıldı.

Kart27 Sistemi’nden Gaziantep Kart Sistemi’ne geçiş uygulamasının başlamasıyla, yolcular 31 Aralık 2017’ye kadar kullandıkları eski kartı değiştirdi, bir milyon yolcu yeni sisteme dahil oldu. Şehir içi yolcu taşımada getirilen yenilikle, Gaziantep Kart Sisteminin “Nasıl Giderim” adlı özelliği, yolculara rota planlaması yapacak. Teknolojiyle donatılmış yeni sistem yolculara kolaylıklar sunacak, ulaşımda yeni pencereler açacak.

"Gaziantep’te kaybolmazsınız"
Göreve geldiği günden bu güne yenilikçi bakış açısıyla ulaşımda rol model olabilecek çalışmalar yürüten Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sezer Cihan, Gaziantep Kart Sisteminin “Nasıl Giderim” adlı özelliğin detaylarını uygulamanın yaygınlaşması ile güncelleyerek tanıtmayı planladıklarını belirtti. Cihan, “Gaziantep Kart Sistemine bağlı ‘Nasıl Giderim’ adlı özellik, İstanbul’da dahi yok. Yeni mobil uygulamamız sayesinde, yolculara gitmek istediği yere rota planlaması yapılabilecek, yolcuyu gideceği yere yönlendirecek. Mesela, Gazi Muhtarpaşa 'dan toplu taşıma aracıyla Gaziantep Üniversitesi’ne gidecek olan bir yolcuya, hangi durakta, hangi otobüse bineceği konusunda bilgi verecek. İstanbul’da yolunuzu kaybedebilirsiniz ama Gaziantep’te asla kaybedemezsiniz” dedi.

"Gaziantep kartın özellikleri"
Dünya’da kullanılan tüm temassız kredi kartlarıyla biniş yapılabilecek. Böylelikle Gaziantep Kart‘ı olmayan vatandaşların da seyahat edebilmesi mümkün olabilecek. Tüm NFC özellikli akıllı cep telefonlarıyla kart kullanmadan araçlara biniş yapılabilecek. Akıllı telefonlarda kullanılacak mobil uygulamayla telefon bir kart gibi okutulabilecek. Vatandaşların herhangi bir yere gitmeden internetten Gaziantep Kart’ına para yükleyebilecek. Vatandaşlar, isterlerse kartlarında kalan paranın miktarını internetten her zaman öğrenebilecek. Yeni mobil uygulamadaki “Otobüsüm Nerede” ve “Nasıl Giderim” özellikleri ile vatandaşların gitmek istedikleri yere rota planlaması yapabilecek. Daha önce devreye alınmaya başlanan akıllı durak uygulaması genişletilerek bekleme süreleri hesaplanabilecek ve mobil uygulama üzerinden tüm duraklardaki bekleme süreleri anlık görüntülenebilir olacak. Yeni sisteme ait yeni kart otomatları kurulacak ve sayısı mevcudun iki katına çıkarılacak. Yeni kart otomatları ile birlikte sadece dolum değil kart satışı da yapılabilir hale getirilecek. Vatandaşlarımız toplu ulaşımı kullanan çocuklarının ne zaman, hangi otobüse veya tramvaya bindiğini ve nereden nereye gittiğini öğrenebilecek. Otobüs ve tramvaylarda yasalara aykırı herhangi bir olumsuzluk olduğunda şoför panik butonuna basarak emniyete haber verebilecek.