NASIL KİRALAMA YAPILIR?

Nasıl Kiralama Yapılır?

1. BİSİKLET ALIMINDA YAPILMASI GEREKENLER                                 
A-GAZİANTEP KARTI İLE BİSİKLET ALIRKEN;

1. ADIM - İşlem Türü Seçimi:
“Bisiklet Al” Butonuna basılır.

2. ADIM :
Gaziantep İndirimli veya Tam kartınızı KART OKUYUCU bölgesine tutunuz. Bu işlem 5 saniye kadar sürmektedir.

3.ADIM :
Gaziantep Kart şifrenizi ekrana giriniz. (Bu şifre cep telefonunuza online kayıt sırasında gönderilmiştir.)

4.ADIM :
Kartınız blokeli değil ve yeterli bakiyeniz mevcut ise (en az 5 tl) sistem size bir bisiklet tahsis edecektir. Alabileceğiniz bisiklet numarasını ekrandan görebilirsiniz. Sistem bisikleti kendisi seçer.

5.ADIM :
Ekranda belirtilen numaradaki bisikleti 20 saniye içerisinde kilit yuvasından kaldırarak alabilirsiniz. Kilit üzerinde bulunan kırmızı led ışıkların Yeşile dönmesi gerekmektedir. 20 saniyede alınmaz ise sistem kilitlenecektir. Bu durumda işlemi tekrarlayınız. Ekstra ücret kesilmez.6.ADIM :
Bisikleti aldıktan sonra sağlamlığını 60 saniye içerisinde kontrol ediniz. Herhangi bir sorun yok ise kullanmaya başlayabilirsiniz. Herhangi bir arıza var ise iade ediniz. 60 saniye içinde iade edilen bisikletten ücret kesilmez. (Almak istediğiniz Bisikleti önce kontrol ediniz.)

NOT : Yukarıda belirtilen adımları ‘BİSİKLET SEÇEREK AL’ butonu ile de gerçekleştirebilirsiniz.

SEÇEREK ALIRKEN; İşlem sonunda Ekranda başarılı işlem bilgisi görüldükten sonra belirttiğiniz bisikletin yanına giderek bisikleti yuvadan alınız. Üyelik kartı ile sadece 1 (bir) adet bisiklet alınabilir.B-KREDİ KARTI İLE BİSİKLET ALIRKEN;

1.ADIM - İşlem Türü Seçimi:
“Bisiklet Al Kredi Kartı” Butonuna dokununuz.

2. ADIM :
Telefon numaranızı ekrana girerek onayla butonuna dokununuz.

3. ADIM :
Gelen ekranda kredi kartı giriş bilgilerini ve kaç adet bisiklet kiralamak istediğinizi girip onayla butonuna dokununuz.

4. ADIM :
Telefonunuza SMS yoluyla gelen doğrulama kodunu ekrana girip onayla butonuna dokununuz.

5. ADIM :
Kiralamak istediğiniz bisiklet numaralarını ekrana girip onayla butonuna dokununuz.

6. ADIM :
Ekranda başarılı işlem bilgisi görüldükten sonra belirttiğiniz bisikletlerin yanına giderek 20 saniye içerisinde bisikleti yuvadan alınız. Kilit üzerinde bulunan kırmızı led ışıkların Yeşile dönmesi gerekmektedir. 20 saniyede alınmaz ise sistem kilitlenecektir. Bu durumda işlemi tekrarlayınız. Ekstra ücret kesilmez. 

2. BİSİKLET İADELERİNDE;

1.ADIM :
Kullandığınız bisikleti boş olan kilitleme noktalarından birine yerleştiriniz. İstasyon veya kilit yeri farklı olabilir.

2.ADIM :
Yerleştirdikten sonra yaklaşık 5 saniye bekleyip kilit noktasında bulunan led’in (ışık) Kırmızı olduğunu görünüz.

3.ADIM :
Bisikleti hafifçe kaldırarak kilitli olduğundan emin olunuz. Bisiklet kilitlenmiyorsa başka bir kilit noktası deneyiniz.

4.ADIM :
Bisikleti kilitledikten sonra Gaziantep Kartınızdan bisiklet düşümü için lütfen öncelikle “BİSİKLET BIRAK” butonuna basınız.

(Kredi Kartı ile alım yaptıysanız bisikletin bırakıldığına karşın cep telefonunuza kısa mesaj gelecektir. “BİSİKLET BIRAK” butonunu kullanmanıza gerek yoktur.)

5.ADIM :
Gaziantep Kartınızı okuyucuya okutunuz. Bu işlem 3 saniye sürebilir, işlem bitmeden kartınızı çekmeyin ve istasyondan ayrılmayınız. (Kredi Kartı ile alınmış ise bu işleme gerek yoktur.)

NOT : Bisiklet iade işlemini tamamlanmadığı sürece yeni bisiklet alımı yapılamaz!!!  İade sonrası Kart okutulmasa dahi sistem bisikletin kilide iade edildiği saate göre ücret belirler. Üzerine ek bir süre eklenmez.

ALDIĞINIZ BİSİKLETTE SORUN VAR İSE ;

1.ADIM :
Bisiklette herhangi bir problem görülmesi durumunda bir (1) dakika içerisinde bisikleti tekrar istasyondaki herhangi bir boş yere bırakın. Ücret kesilmez.

2.ADIM :
Yerleştirdikten sonra yaklaşık 5 saniye bekleyip kilit noktasında bulunan led’in (ışık) Kırmızı olduğunu görünüz.

3.ADIM :
Bisikleti hafifçe kaldırarak kilitli olduğundan emin olunuz.

4.ADIM :
Yeniden bisiklet almak için kartınızı tekrar okutup ekranda görülen numaradaki başka bir bisikleti alabilirsiniz.

5.ADIM :
Bisikletinizi kontrol ettikten sonra istasyondan ayrılabilirsiniz.

Lütfen, Almak istediğiniz bisikleti önce kontrol ediniz !!!